Połączenie działek

Połączenie działek – dostosowanie planów do potrzeb klienta

W świecie nieruchomości, konieczność połączenia działek zdarza się dosyć często. Czy to z powodów administracyjnych, chęci zwiększenia powierzchni użytkowej, czy po prostu z potrzeby uporządkowania stanu prawnego nieruchomości – zawsze jest to zadanie, które wymaga precyzyjnego wykonania oraz specjalistycznej wiedzy na temat obecnie obowiązujących przepisów.

Na czym polega połączenie działek? To proces, podczas którego co najmniej dwie działki ewidencyjne zostają oficjalnie zarejestrowane jako jedna. Jest to zmiana, która ma wpływ na wiele aspektów związanych z nieruchomością, takich jak wartość, podatki czy plan zagospodarowania. Dlatego też decyzja o połączeniu działek wymaga dogłębnego rozważenia i właściwego przygotowania, a finalnie poprowadzona musi zostać przez geodetę uprawnionego.

Połączenie działek ewidencyjnych w jedną działkę ewidencyjną – kiedy warto to zrobić

Połączenie działek ewidencyjnych w jedną działkę ewidencyjną zawsze wymaga
dogłębniejszego przemyślenia. Choć może wydawać się to skomplikowanym procesem, z nami możecie być pewni, że zajmiemy się wszystkimi detalami od początku do końca.

Z perspektywy prawa nieruchomościowego, połączenie działek ewidencyjnych w jedną jest polecane, gdy poszczególne działki mają różne numery ewidencyjne, a istnieje konieczność ich zjednoczenia pod jednym numerem na potrzeby zgodnej eksploatacji, zarządzania lub wygodniejszego korzystania z ich powierzchni.

Poza tym jest to korzystne, jeżeli poszczególne działki są niewielkie i ich niezależne
wykorzystanie w celu budowlanym ze względu na kwestie planistyczne jest niemożliwe albo nieekonomiczne. Połączenie ma też sens, gdy działki są w jednym stanie własności, a ich podział utrudnia zarządzanie nimi, ponieważ wiąże się z dodatkowymi kosztami podatkowymi czy administracyjnymi.

Połączenie dwóch działek w jedną – przeprowadzamy proces od A do Z

Połączenie dwóch działek w jedną rozpoczyna się od dokładnej analizy stanu prawnego działek oraz ewentualnych ograniczeń dotyczących ich użytkowania. Następnie warto skonsultować swój pomysł z urzędem miasta lub gminy, aby zrozumieć wszelkie regulacje dotyczące lokalnej polityki planistycznej i budowlanej.

Aby geodeta uprawniony mógł wykonać procedurę połączenia działek ewidencyjnych, wszystkie działki muszą znajdować się na jednej księdze wieczystej. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony należy zacząć od złożenia wniosku do odpowiedniej jednostki Sądu o przepisaniu poszczególnych działek na tą samą księgę wieczystą.

Po uporządkowaniu sytuacji w księgach wieczystych geodeta wykonuje procedurę połączania działek ewidencyjnych. Geodeta zgłasza pracę do Wydziału Geodezji i wykonuje operat geodezyjny. Efektem przeprowadzonych prac jest nadanie nowego numeru połączonym działkom i wykazanie zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków.

Cały proces trwa zazwyczaj ok. kilku tygodni. Jak natomiast wygląda to pod względem finansów? Koszt usługi zaczyna się od 1000 złotych, ale zawsze podlega indywidualnej ocenie.

Połączenie działek w jednej księdze wieczystej – usługi geodezyjne na najwyższym poziomie i znajomość aktualnych przepisów

Ostatnim krokiem jest wpisanie zmian do księgi wieczystej. Wydział Geodezji przekazuje informację o dokonanej zmianie w EGiB a Sąd wprowadza zmianę w księdze wieczystej. Ujawnienie takiej zmiany, w zależności od jednostki sądu, może potrwać nawet kilka miesięcy.

Jeżeli chcesz abyśmy wykonali taką usługę dla Ciebie skontaktuj się z nami!

Obszar działalności - Usługi geodezyjne