Daily Archives: 5 kwietnia 2023

geodeta

Kiedy przyda ci się pomoc geodety? Sprawdź!

Geodeta jest specjalistą świadczącym usługi o kompleksowym charakterze. Zatrudnienie znajduje w różnych miejscach, na co dzień mierząc się z rozmaitymi zadaniami związanymi przede wszystkim z pracą w terenie. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Przekonajmy się!

Spis treści:

  1. Geodeta, a budowa domu
  2. Geodeta – specjalista od gruntów
  3. Pomoc geodety podczas sprzedaży nieruchomości

Geodeta, a budowa domu

Przygotowujesz się do spełnienia marzenia o budowie domu? Geodeta będzie Ci niezbędny na kilku etapach realizacji tego projektu. Najrozsądniej będzie skontaktować się z nim już wtedy, gdy przystąpisz do szukania działki. Ułatwi Ci ten proces, przedstawiając, gdzie przebiegają jej granice. To ważne, by w tej kwestii zachować ostrożność, bo nie zawsze sprzedający udzielają prawidłowych informacji. Ten specjalista bez trudu wyznaczy też punkty, dzięki którym wzniesiesz ogrodzenie umieszczone w odpowiedniej linii. Następnie przeprowadzi dla Ciebie adaptację mapy zasadniczej, która jest bazą wszelkich prac budowlanych. Geodeta przyda się do wyznaczenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz do wytyczenia głównych punktów i osi obiektu. Udzielanego przez niego zatwierdzenia będziesz potrzebować do oficjalnego zakończenia inwestycji. Powinien złożyć wizytę na jej terenie, by ocenić, czy poszczególne czynności zostały wykonane zgodnie z jego zaleceniami.

Geodeta – specjalista od gruntów

Coraz częściej decydujemy się na inwestowanie w ziemię. Warto skorzystać wtedy ze wsparcia, które oferuje geodeta – specjalista od gruntów. Zwróć się do niego, jeśli chcesz przekształcić działkę rolną w budowlaną, a także wtedy, gdy planujesz połączyć kilka parceli w jedną. W zakresie jego obowiązków znajduje się również podział nieruchomości. Nie od dziś wiadomo, że relacje z sąsiadami nie zawsze układają się w przyjacielski sposób. Nie możecie dojść do porozumienia i uważacie, że granice Waszych posesji przebiegają w innym miejscu? Nawiąż współpracę z geodetą, a rozstrzygnie ten spór.

Pomoc geodety podczas sprzedaży nieruchomości

Jeżeli rozważasz kupno lub sprzedaż nieruchomości, będziesz potrzebował rzetelnej, potwierdzonej przez specjalistę wiedzy na jej temat. Skorzystaj z usług geodety, który wykona dla Ciebie pomiar mieszkania, lub domu. Dowiesz się z niego, ile wynosi ich rzeczywista powierzchnia użytkowa. To bardzo ważne dane, gdyż na podstawie metrażu ustalana jest wysokość opłat eksploatacyjnych oraz cena lokum. Pragniesz, by wsparcia udzielił Ci profesjonalny geodeta? Gdańsk to jedno z miast znajdujących się w obszarze naszego działania. Zapraszamy!

Geodeci wykonujący pomiar tachimetrem

Na czym polega podział działki – wyjaśniamy

Jeżeli posiadasz działkę o sporych rozmiarach, prędzej czy później możesz uznać, że chcesz podzielić ją na kilka mniejszych. Dobra wiadomość brzmi tak, że jesteś w stanie to zrobić. Nie da się jednak ukryć, że jest to dość skomplikowany proces. Na czym on polega? Oto najważniejsze informacje!

Spis treści:

  1. Podział działki – pierwsze kroki
  2. Rola geodety w podziale działki
  3. Formalności związane z podziałem działki

Podział działki – pierwsze kroki

Bez dopełnienia odpowiednich formalności ani rusz. Zacznij od złożenia wniosku o podział działki. Powinien on trafić do burmistrza, prezydenta miasta lub wójta. Musi zawierać szereg dodatkowych dokumentów, takich jak: kopia aktu notarialnego potwierdzającego prawo do dysponowania gruntami, wypis z katastru i z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wstępny projekt podziału. Warto dołączyć także decyzję o warunkach zabudowy. Urzędnicy zajmą się weryfikacją papierów, a następnie wydadzą opinię na temat Twoich planów związanych z nieruchomością.

Rola geodety w podziale działki

Uzyskana od organu administracji zgoda umożliwia przejście do kolejnego etapu. Na czym polega rola geodety w podziale działki? Zajmie się on sporządzeniem właściwego, profesjonalnego projektu. Warto podkreślić, że nie każdy może podjąć się tego zadania, gdyż potrzebne są do tego specjalne uprawnienia. Fachowiec zlokalizuje aktualne granice działki, a potem wyznaczy punkty graniczne pozwalające na wyodrębnienie z niej kolejnych parceli. Przedstawi swoją koncepcję właścicielowi nieruchomości i tym, do których należą te położone w sąsiedztwie. Gdy wszyscy wyrażą swoją aprobatę, geodeta stworzy protokół i kompletną dokumentację. Obejmuje ona dane sprzed podziału i te opisujące stan po jego dokonaniu.

Formalności związane z podziałem działki

Przed Tobą jeszcze ostatnie formalności związane z podziałem działki. Musisz ponownie złożyć wniosek do tego samego organu, co wcześniej, uzupełniając go o dokumentację geodezyjną. Po tym czekasz na ostateczną decyzję. Może to potrwać nawet do dwóch miesięcy. Jeśli plany zostaną zatwierdzone, geodeta utrwali znaki graniczne poprzez umieszczenie w ziemi metalowych rurek lub kamieni. Dokona spisu zmian gruntowych związanych z wyznaczeniem kolejnych nieruchomości i przekaże je Tobie. Pozostanie Ci tylko założenie ksiąg wieczystych dla nowych działek tak, by dopełnić wszelkich niezbędnych kwestii prawnych. Upewnij się, że wspiera Cię wykwalifikowany geodeta. Gdańsk to miejsce Twojego zamieszkania? Z przyjemnością nawiążemy z Tobą współpracę!